Szanowni Państwo,

niezmiernie się cieszę, że w naszym mieście odbywa się Festiwal, dzięki któremu, nie wyjeżdżając z Polkowic, możemy zwiedzać cały świat. Są to pasjonujące i fascynujące podróże, odkrywające przed nami bogactwo kultur, obyczajów i tradycji innych państw. Dzięki nim nie tylko więcej wiemy, ale też jesteśmy bogatsi wewnętrznie. Warto więc podróżować, choćby niedaleko, choćby w wyobraźni albo palcem po mapie, bo każda podróż poszerza horyzont naszego świata, każda jest, jak twierdził Hans Christian Andersen, "ożywczą kąpielą dla umysłu".

Serdecznie Państwa zapraszam na kolejną edycję Miedziowych Spotkań i kolejne fascynujące wojaże w Polkowicach!

Burmistrz Polkowic
Wiesław Wabik

_____________________________________________________________________

Szanowni Państwo,

kultura austriacka jest tak bogata i barwna, że jeden miesiąc to za mało, by przedstawić jej wszystkie aspekty. Skupimy się więc na tych, które są jej znakiem rozpoznawczym, które stały się niemalże jej symbolem.
Muzyka i walc – to pierwsze skojarzenia na myśl o Austrii - ojczyźnie Mozarta, Straussa, Mahlera, Haydna. Najpiękniejsze przeboje muzyki klasycznej, te które tak kochamy i do których uwielbiamy wracać, zabrzmią podczas Festiwalu trzykrotnie, najpierw w dowcipnej interpretacji Grupy MoCarta, a następnie w brawurowym wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry im. Johanna Straussa oraz Straussowskiej Orkiestry Kameralnej przy Filharmonii Dolnośląskiej.
Wiedeń – architektura, która zapiera dech w piersiach i kawiarnie, a w nich urzekający aromat kawy Wiener Melange i tortu Sachera. To kolejne symbole Austrii. Atmosferę cesarskiej stolicy i niespieszny klimat wiedeńskich café będzie można poczuć, oglądając trzy wystawy fotografii, prezentowanych w Galerii "Rynek 26" oraz na polkowickim Rynku.
Tort Sachera, Wiener Schnitzel, Apfelstrudel czyli wiedeńskie delicje, których spróbować musi każdy, odwiedzający cesarską stolicę. Aromaty i smaki austriackiej kuchni poznamy podczas spotkania z Leszkiem Mazanem oraz wieczoru, zorganizowanego wraz z Restauracją Aqua Hotel w Polkowicach.
Od kilku lat kino austriackie święci sukcesy na całym świecie, a Michael Haneke uznawany jest za jednego z najwybitniejszy współczesnych reżyserów. Podczas Przeglądu Filmów Austriackich spotkamy się z jego dziełami trzykrotnie, obejrzymy m.in. "Miłość", nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes.
Austria to także znakomita literatura i dramat, wystarczy wymienić nazwiska takich poetów, pisarzy, dramatopisarzy jak: Reiner Maria Rilke, Franz Kafka, Robert Musil, Thomas Bernhard, Peter Handke, laureatka Literackiej Nagrody Nobla – Elfriede Jelinek czy Peter Turrini, którego sztukę "Józef i Maria" w reż. Pawła Szkotaka z Teatru Polskiego w Poznaniu będziemy mieli okazję obejrzeć w ramach tegorocznego Festiwalu.
Austria to również piękne zamki, miasta, krajobrazy, które podziwiać będziemy mogli na wystawie plenerowej na polkowickim Rynku.
Zachęcam Państwa do udziału we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. Mam nadzieję, że dzięki Miedziowym Spotkaniom, Austria stanie się wkrótce wymarzonym celem Państwa podróży.

Andrzej Wierdak
Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji