plakat
 

______________________________________________________________

Szanowni Państwo,

jestem dumny z faktu, że nasze miasto może poszczycić się tak wspaniałym Festiwalem, jakim są „Miedziowe Spotkania”. Dzięki temu Polkowiczanie mają niezwykłą okazję do poznawania dziedzictwa narodów z całego świata, bez konieczności odbywania dalekich podróży. W tym roku Festiwal „W kręgu Cultur” pozwoli nam przenieść się do fascynującej Portugalii – kraju o bogatej kulturze oraz niepowtarzalnym klimacie, który tworzą wąskie uliczki, wspaniałe azulejos, zdobiące ściany budynków, a przede wszystkim mieszkańcy. Ci z Państwa, którzy nie mieli jeszcze okazji być w Portugalii, mogą poznać jej piękno, różnorodność obyczajów oraz usłyszeć urzekające dźwięki muzyki Fado, która jest nieodłącznym elementem tamtejszej kultury. Dla tych, którzy mieli przyjemność zwiedzania tego kraju, będzie to wspaniałe wspomnienie urokliwych zakątków
i nietuzinkowego rytmu życia Portugalczyków.

Serdecznie zapraszam do odkrywania najdalszego krańca naszego kontynentu podczas „VIII Miedziowych Spotkań z... Kulturą Portugalską”.

Wiesław Wabik
Burmistrz Polkowic

---------------------------------------------------------------------------------


Szanowni Państwo,

Portugalia to kraj, który zdumiewa na każdym kroku, oczarowuje i zachwyca. Choć jej granice nie zmieniły się od XIIIw., było to kiedyś największe państwo kolonialne. Na portugalską duszę, w której szczypta Afryki i Azji miesza się z dziedzictwem południowej Europy, składają się rytmy samby podczas karnawału, przejażdżki tramwajami po wzgórzach Lizbony, smak porto w małej przybrzeżnej knajpce oraz niezwykłe dźwięki Fado. Ojczyzna odkrywców kusi barokową architekturą, bogatą roślinnością oraz niepowtarzalnym klimatem wąskich uliczek, schodów, korka i płytek azulejos.
Na ogół niewiele wiemy o tym pięknym kraju, a kulturowo często łączymy go z Hiszpanią, dlatego też podczas tegorocznej edycji "W kręgu Cultur. Miedziowe Spotkania z Kulturą Portugalską" pragniemy przybliżyć właśnie ten region Europy. VIII odsłona Festiwalu odbędzie się pod honorowym patronatem Ambasady Portugalskiej. Ponadto patronat nad wydarzeniem objęli również: Instytut Camõesa oraz Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza.
Najpełniejszym muzycznym obrazem Portugalii jest Fado, które w oryginalnych brzmieniach będziecie Państwo mogli wysłuchać wielokrotnie - Trio Fado wraz z Marią Carvalho wykona tradycyjne portugalskie pieśni, natomiast Natalia Juśkiewicz wspólnie z portugalskimi muzykami zaprezentuje autorski projekt. Światowej sławy artystka tradycyjny głos ludzki zastąpiła dźwiękiem skrzypiec. Z kolei koncert Kingi Rataj, młodej, niezwykle utalentowanej wokalistki, przeniesie nas w świat najpiękniejszych pieśni Fado, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
Portugalska kuchnia słynie z warzyw, wybornych win oraz dorsza, którego przyrządza się tu na 365 sposobów. Zapraszam Państwa na pokazy kulinarne. Pierwszy z nich poprowadzą niezwykli kreatorzy smaku - Miguel Moreira oraz Bartłomiej Płócienniak. Kolejny przygotuje Janusz Andrasz, miłośnik Portugalii, autor pierwszego polskiego przewodnika po Lizbonie. Zostanie on okraszony przejmującym śpiewem João de Sousy. Spotkania będą niezwykłą okazją do poznania nowych smaków oraz degustacji klasycznych dań.
W świat portugalskiej literatury przeniesie nas Teatr Epifania z Warszawy, który zaprezentuje znakomity spektakl "Mariana", czyli historię zakochanej bez pamięci kobiety. Przedstawienie powstało w oparciu o osiemnastowieczne "Listy portugalskie", należące do najbardziej pasjonujących arcydzieł światowych lteratury miłosnej.
Zachęcam Państwa również do udziału w warsztatach korkowych, a także do podziwiania wystaw fotografii oraz kart telefonicznych, które prezentują nie tylko bogactwo portugalskich krajobrazów, ale również wyjątkową architekturę – monumentalne katedry, wspaniałe pałace, urokliwe zaułki i uliczki.
Raz jeszcze zapraszam Państwa do udziału we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. Mam nadzieję, że dzięki "Miedziowym Spotkaniom" Portugalia stanie się wkrótce wymarzonym celem Państwa podróży.Andrzej Wierdak
Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji

 
 

 

 

 

 

 

 

 
stopa