menu1

           
 5 października, godz. 18.00 - RYNEK

Polkowicki koncert, który odbędzie się w Rynku, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszym mieście. Będziemy świadkami niezwykłego widowiska rodem ze Szkocji. W serce Polkowic zabrzmią na żywo dźwięki szkockich dud, a ulicami przemaszerują członkowie orkiestry w szkockich mundurach. Niepowtarzalne wydarzenie wprowadzi nas w klimat 9. „Miedziowych Spotkań z... Kulturą Szkocką”.

Częstochowa Pipes & Drums to jedyna orkiestra wykonująca tradycyjną muzykę szkocką na wielkich dudach w centralnej i wschodniej Europie. Zespół założony przez Tomasza Ujmę składa się z dwóch sekcji: dudziarskiej i bębniarskiej.

W ich repertuarze znajdują się tradycyjne szkockie utwory, znane na całym świecie jako hymny kościelne, pieśni pożegnalne, utwory weselne i taneczne, ale przede wszystkim jako marsze wojskowe. Tradycje zespołu wywodzą się bowiem z armii brytyjskiej, stąd umundurowanie członków orkiestry i musztra wojskowa. Wszystko to dopełnia i tak widowiskowy oraz niepowtarzalny charakter zespołu.

Częstochowa Pipes & Drumsrocznie daje ponad 100 koncertów w Polsce i w Europie. Członkowie zespołu to osoby w różnym wieku, których przyciąga brzmienie dud szkockich oraz kultura brytyjska.

 

 19 października, godz. 18.00 - KINO

Szkocki zespół dudziarzy został założony przez Scotta Duncana, który przygodę niezwykłym instrumentem, jakim są dudy rozpoczął już w wieku 16 lat. Grupę tworzą najlepsi instrumentaliści gatunku, a ich celem jest propagowanie szkockiej muzyki i kultury nie tylko w ich ojczyźnie, ale na całym świecie. Artyści regularnie występują dla rządu na zamku w Edynburgu, jak również podczas wielu znaczących uroczystości w kraju i za granicą. Muzyka szkockich dudziarzy wielokrotnie stanowiła oprawę wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Wśród najważniejszych znajdują się m.in. Grand Prix F1, mecze piłki nożnej, rugby i krykieta, w tym w Stade de France. Na swoim koncie Scotpipe ma także koncert dla Papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty w Szkocji w 2010 r.
Dudziarze z zespołu Scotpipe dzielą się swoją pasją do muzyki, sprawiając słuchaczom wiele radości. Za sprawą oryginalnych, uroczystych, szkockich strojów ich występy mają charakter wspaniałego widowiska, którego wprost nie można przegapić.

Polkowicki koncert zespołu Scotpipe przepleciony będzie opowieściami Leszka Mazana – dziennikarza, publicysty, autora książek, a przede wszystkim przyjaciela naszego miasta. Pisarz jest laureatem prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in. Srebrnego Krzyża Zasługi. Gawędziarz rozbawi publiczność najlepszymi kawałami i anegdotami o Szkocji oraz przybliży tradycje jej mieszkańców.

 23 października, godz. 18.00 - KINO


Lindsay Davidson jest pierwszym w historii muzykiem, który uzyskał dyplom uniwersytecki w zakresie gry na dudach. Po dyplomie kontynuował studia nad kompozycją i komputerową syntezą dźwięku. Wkrótce potem rozpoczął działalność artystyczną i pedagogiczną. Założył kilka zespołów muzycznych, a także szkołę gry na dudach, na rzecz której opracował nowatorski program nauki na tym instrumencie, z czasem przyjęty przez wiele szkół i zespołów na całym świecie.

Lindsay został wybrany Dudziarzem Miejskim (Town Piper) swojego rodzinnego Linlithgow, a ponadto jest oficjalnym dudziarzem klanu Davidsonów, jednego z najliczniejszych w Szkocji. W 2004 roku otrzymał nominację na Nadwornego Kompozytora Barona Ardgowan.

Ważnym elementem pracy Lindsaya jest propagowanie muzyki dudziarskiej, a jego ambicją – przyczynienie się do tego, aby została ona zaliczona w poczet muzyki poważnej i na stałe weszła do repertuarów filharmonii na całym świecie.

 

 23 października, godz. 8.30, 9.15, 10.00, 11.00, 12.00 - KINO

Koncert w ramach edukacji muzycznej

Koncert „Muzyka w szkocką kratę” w wykonaniu Lindseya Davidsona - rodowitego Szkota i oficjalnego dudziarza Klanu Davidsonów odbędzie się w ramach comiesięcznych spotkań edukacji muzycznej. Artysta nie tylko przybliży zwyczaje zacnego rodu, z jakiego się wywodzi, ale przede wszystkim zaprezentuje niezwykłe brzmienie dud szkockich oraz opowie o historii i znaczeniu tego specyficznego instrumentu. Dzieci będą miały również niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć Szkota w narodowym stroju, tj. w kilcie i dowiedzą się, czym jest tartan - jeden z najbardziej znanych symboli szkockiej kultury.