menu1


           
 15.10, godz. 18.00
bigraficzny/dramat historyczny
wstęp wolny

Początek XVIII wieku. Należący do klanu MacGregorów szkocki góral wiedzie spokojne życie w rodzinnej wsi wraz z ukochaną żoną, Mary. Na skutek intryg podstępnego Cunnighama i markiza Montrose MacGregor zostaje wciągnięty w walkę szkocką-angielską. Wkrótce żołnierze napadają na jego dom i gwałcą żonę. MacGregor, zwany także Rob Royem, planuje zemstę [Filmweb].

reż. Michael Caton-Jones


 22.10, godz. 18.00
dramat/romans
wstęp wolny

Po latach życia w alkoholizmie Joe postanawia przestać pić. Bezrobotny, ale pełen zapału, większość swego czasu poświęca najgorszej w Glasgow drużynie futbolowej. W pewnym momencie w jego życiu pojawia się Sarah, która jest pracownikiem socjalnym. Oboje próbują pomóc Liamowi i Sabinie wyjść z trudnej sytuacji. Wspólne działanie zbliża ich do siebie [Filmweb].

reż. Ken Loach 29.10, godz. 18.00
dramat historyczny
wstęp wolny

Pod koniec XIII wieku Szkocja dostaje się pod panowanie angielskiego króla, Edwarda I. Przejęcie władzy odbywa się w wyjątkowo krwawych okolicznościach. Jednym ze świadków gwałtów i morderstw jest kilkunastoletni chłopak, William Wallace. Po latach spędzonych pod opieką wuja dorosły William wraca do rodzinnej wioski. Jedną z pierwszych osób, które spotyka, jest Murron - przyjaciółka z lat dzieciństwa. Dawne uczucie przeradza się w wielką i szczerą miłość. Niestety wkrótce dziewczyna ginie z rąk angielskich żołnierzy. Wydarzenie to staje się momentem przełomowym w życiu młodego Szkota. William decyduje się bowiem na straceńczą walkę z okupantem i po brawurowym ataku zdobywa warownię wroga. Dzięki ogromnej odwadze zostaje wykreowany na przywódcę powstania przeciw angielskiej tyranii... [Filmweb].

reż. Mel Gibson


 5.11, godz. 18.00
dramat
wstęp wolny

Szkocki lekarz, Nicholas Garrigan, przebywający na misji w Ugandzie zostaje przyjacielem i osobistym medykiem samozwańczego prezydenta, Idiego Amina. Garrigan wydaje się być zachwycony pełnioną funkcją. Trwa to jednak do czasu. Doktor zdaje sobie sprawę z faktu, że jego nowy znajomy jest bestialskim tyranem, dla którego ludzkie życie jest niewiele warte. Próbując naprawić swój błąd, naraża się Aminowi. Jednak prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy Nicholas zostaje oskarżony o zdradę. Pod groźbą kary śmierci, jedyne o czym teraz myśli, to jak uciec z kraju żywym... [Filmweb].

reż. Kevin Macdonald 12.11, godz. 18.00
dramat/komedia
wstęp wolny

Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną [Filmweb].

reż. Ken Loach