menu1

           
 

9X, godz. 18.00, AQUA HOTEL

 

28 X, godz. 18.00, AQUA HOTEL

   
 

Uczestnicy wieczoru będą mieli okazję posłuchać na żywo szkockich dud w tradycyjnych melodiach celtyckich oraz skosztować trzech rodzajów whisky: 10-, 12- i 15-letniej. Urozmaiceniem wieczoru będą ciekawostki opowiadane przez Przemysława Wawrzyniaka oraz prezentacja multimedialna przybliżająca wiedzę na temat szkockiego trunku, która zaciekawi nie tylko koneserów.
Warto uważnie słuchać, ponieważ w programie znajdzie się również konkurs z nagrodami.

Przemysław Wawrzyniak – muzyk grający na szkockich dudach, od wielu lat zafascynowany muzyką celtycką, którą wykonuje we współczesnych aranżacjach.
Podczas koncertów występuje w tradycyjnym szkockim stroju, dzięki czemu stają się one atrakcyjne również pod względem wizualnym.
Podczas swych podróży do Szkocji odkrył i docenił piękno kultury celtyckiej oraz magię whisky - niezwykle szlachetnego szkockiego trunku, który cieszy się ogromną sławą na całym świecie, przez co stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego kraju. Przemysław Wawrzyniak dzieli się tą pasją podczas swych autorskich spotkań szkockich.

 


  Kuchnia szkocka szokuje doborem składników, zaskakuje oryginalnymi połączeniami, ale przede wszystkim zachwyca smakiem. Będzie się można o tym przekonać podczas wieczoru kulinarnego, który poprowadzi małżeństwo Jan i Aneta Kuroniowie. To również doskonała okazja, aby nauczyć się przyrządzać szkockie potrawy. Mistrzowie kuchni przyrządzą w Polkowicach 2 dania oraz słodki deser.

Jan Kuroń – mistrz kuchni, pasjonat smaku, entuzjasta gotowania. Rozwijał swój talent pod skrzydłami ojca, również kucharza, Macieja Kuronia. To z nim ugotował pierwsze potrawy, pomagał w pokazach kulinarnych, nauczył się, jak efektywnie szkolić innych. Jan Kuroń odbył wiele praktyk zawodowych poza Polską, m.in. jako jeden z nielicznych w Polsce szkolił się w prestiżowej Akademii Kulinarnej "Le Cordon Bleu" w Londynie, stąd jego zamiłowanie do potraw z całego świata, które miał okazję przygotowywać z fantastycznymi szefami kuchni. Ponadto można go było oglądać w popularnych programach na antenie telewizji TVP2, TVN, Kuchnia + czy TVP Polonia. Współpracował również z wieloma wydawnictwami, m.in. "Samo Zdrowie", "Dobre Rady" i "Moje Smaki Życia".

Nieodłącznym elementem szkockiej kolacji jest whisky, która stanowi mieszankę burzliwej historii oraz celtyckich mitów i uchodzi za jeden z najbardziej ekskluzywnych trunków świata. Dlatego też polkowicki wieczór kulinarny połączony będzie z degustacją szkockiej whisky prestiżowej marki. Koneserzy i wielbiciele mocnych trunków zasmakują w ulubionej przez Szkotów single malt whisky Glenmorangie oraz najbardziej torfowej whisky na świecie – Ardbeg.