menu1


           
 Wystawa zdjęć Adama Ławnika
do 6 października
Galeria "Rynek 26"


Adam Ławnik – podróżnik i fotograf krajobrazu, który w poszukiwaniu światła i niepowtarzalnych kadrów odwiedza najodleglejsze rejony świata - od arktycznego Spitsbergenu, przez dzikie pustkowia Laponii, aż po kambodżańską dżunglę, tajlandzkie wyspy i pola ryżowe w Wietnamie. Dużą uwagę skupia także na fotografowaniu Polski, zarówno pod kątem przyrodniczym, wykonując zdjęcia w parkach narodowych, odwiedzając wsie i zapomniane miejsca, jak i fotografując miejskie krajobrazy czy nowoczesną architekturę. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa i sekretarza Zarządu Głównego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Jego zdjęcia zdobyły wiele nagród, m.in. został wyróżniony tytułem Fotografa Roku 2005 OM ZPFP.

Jednym z ważniejszych celów jego podróży była Szkocja – kraina mglista i wietrzna, wczesnym rankiem mroczna, późnym wieczorem skąpana w feerii barw zachodzącego słońca. Jej malownicze krajobrazy poprzetykane kępkami wrzosów, poszarpane stromymi urwiskami, oblane falami wzburzonego morza – na zawsze zapadają w pamięć. Podobnie jak wędrówki szlakiem ponurych zamczysk i okazałych, odnowionych rezydencji. Cały ten niezwykły klimat szkocki oddają zdjęcia Adama Ławnika, prezentowane na polkowickiej wystawie.


 Plenerowa wystawa zdjęć
październik
Rynek

Jaka jest Szkocja? Z pozoru ponura, surowa, mglista i zimna, jednak wystarczy jedna krótka wizyta, aby przekonać się, że to właśnie tu kryją się jedne z najpiękniejszych krajobrazów Wielkiej Brytanii.
Szkocja niemal tonie w soczystej zieleni traw i mchów oraz fioletach wrzosów. Skaliste szczyty gór, lasy, malownicze jeziora, zatoki, plaże, a także łąki i polany ciągną się po horyzont. Na każdym kroku widać tu ślady burzliwej historii, która kryje się w tajemniczych ruinach, warownych zamkach, wiekowych opactwach i urokliwych posiadłościach. Kraina ta stanowi ostoję spokoju i dziewiczej przyrody, zdaje się, że czas stanął tu w miejscu.
Szkocja to również wspaniałe miasta pełne niespodzianek i atrakcji. Prawdziwe europejskie perełki, tętniące życiem i zaskakujące swoim bogactwem. Budzące zachwyt stare kamienice, kręte, wijące się w górę bądź strome uliczki, olśniewające muzea i klimatyczne puby to cechy charakterystyczne szkockich miejskich zabudowań.
Długo można by mówić o różnorodności tej niezwykłej krainy. Słowa to jednak za mało, dlatego też zapraszamy na niezwykłą wystawę plenerową, dzięki której z pewnością zakochacie się Państwo w Szkocji.

  Poplenerowa wystawa malarstwa
ze Szkocji

październik
Galeria "Na piętrze", Ośrodek Kultury

Jonathan Weber – malarz, fotografik, miłośnik podróży i organizator plenerów malarskich. Artysta pochodzi ze Szkocji, na stałe jednak mieszka w Warszawie. Jonathan Weber tworzy z założoną przez siebie grupą, w skład której wchodzą: Ewa Aleksandruk, Krystyna Czeremcha, Hanna Jabłońska, Anna Kamińska, Monika Kabat, Anna Siekierko, Grażyna Śleszycka. Obrazy, które składają się na wystawę powstały podczas wyjazdu do Szkocji w sierpniu 2013 r.

Wystawa prezentowana w Galerii "Na piętrze" to niecodzienne zestawienie fotografii i malarstwa. Zdjęcie jako idealny zapis rzeczywistości niejednokrotnie staje się źródłem inspiracji dla malarzy z grupy Jonathana Webera. To samo miejsce inaczej widziane jest oczyma artysty, inaczej z perspektywy fotografa. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, tajemnicze ruiny i urokliwe zakątki ukazane na obrazach odzwierciedlają niezwykły klimat Szkocji i zachęcają do pieszych wędrówek po tej pięknej krainie.

 


 Wystawa zdjęć
październik - Aqua Hotel,
listopad - MGBP w Polkowicach


Szkocja to kraina zamków i ruin, która od zawsze była obszarem nieustannych waśni różnych kultur czy ludów. Historia odcisnęła ogromne piętno na Szkotach, co widoczne jest przede wszystkim we wspaniałej architekturze. Każda twierdza, rezydencja i każde opactwo kryje swoje tajemnice, legendy, opowieści. Opowieści o walecznych rycerzach, zakochanych damach, tajemniczych templariuszach czy mitycznych potworach.
Wystawa prezentowana w Polkowicach ukazuje najpiękniejsze zabytki Szkockiej architektury i pozwala przenieść się do czasów średniowiecza.

  Wystawa zdjęć
październik - MGBP w Polkowicach
listopad - Aqua Hotel

Malownicze wzgórza ciągnące się nad linią horyzontu tonącego we mgle, przepiękne urwiska i stare ruiny, które kryją niejedną mroczną historię. Bajeczne zdjęcia, oddające niezwykłość i piękno tamtejszych krajobrazów, umożliwią każdemu, kto uważnie się im przyjrzy, przechadzkę po Szkocji. Przechadzkę w szkockim kilcie, przy lekkich podmuchach wiatru, niosącego bryzę znad Oceanu i w towarzystwie dźwięków dud, wygrywanych przez starego Szkota...
Wystawa prezentuje zdjęcia zarówno uroczych zakątków miejskich, jak i przepięknych krajobrazów wyspiarskich. Ukazuje niezwykły kraj, w którym, pomimo XXI wieku, czuć obecność ducha szkockich legend nawet w największych miastach.