logo

 

23 listopada, godz. 19.00 - Kino

Spotkanie z

PROF. DR. HAB. RYSZARDEM ŻELICHOWSKIM

„Holandia czy Niderlandy? Co powinniśmy wiedzieć o przyjaznym nam kraju leżącym nad Renem, Mozą i Skaldą”.

O jego historii, dniu dzisiejszym i różnych ciekawostkach opowie prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej prof. dr hab. Ryszard Żelichowski z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prof. zw. dr hab. Ryszard Żelichowski pracuje w Zakładzie Europeistyki Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Jest założycielem i prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej oraz prezesem Fundacji „Dom Holenderski” w Warszawie.

Jest autorem książek: „Baarle-Nassau-Hertog” ISP PAN, Warszawa 2015; „Stosunki polsko-holenderskie w Europie pojałtańskiej”, ISP PAN, Warszawa 2014; „Stosunki polsko-holenderskie w Europie powersalskiej”, ISP PAN, Warszawa 2013; „Gibraltar”, seria „Europa w skali mikro”, TRIO, Warszawa 2012 oraz autorem licznych prac na temat historii i polityki Królestwa Holandii oraz Królestwa Belgii.


Spotkanie połączone z degustacją serów

 

Holendrzy od wieków znani są jako najwięksi producenci i najwięksi smakosze żółtych serów. Te dzielą się na dwa rodzaje: miękkie i twarde. W produkcji pierwszego specjalizuje się Francja, a w produkcji serów twardych dominuje właśnie Holandia. Produkuje rocznie 675.000.000 kg sera i jego znakomitą większość eksportuje do 130 krajów świata.

 

Najbardziej popularnymi i powszechnie dostępnymi serami holenderskimi w Polsce są:

 

Edam – produkowany w postaci spłaszczonych kręgów, pokrytych charakterystyczną warstwą czerwonego wosku. Jest odporny na starzenie, przez co jest eksportowany na większą skalę. Ma łagodny smak i delikatny zapach. Najlepiej smakuje podany z kieliszkiem wina Pinot Noir oraz owocami.

Gouda – także produkowany w postaci spłaszczonych kręgów, ale pokrytych warstwą czarnego wosku. Ma silny, wyrazisty smak, przebija się w nim nuta orzechowa oraz pikantność. Gouda wspaniale komponuje się ze słodkim winem, cielęciną oraz drobiem.

Mazdamer – jego cechą charakterystyczną są duże dziury.
W smaku jest słodki i maślany z owocową nutą. Pasuje do czerwonego wina i dań z grilla.


Wydarzenie objęte karnetem

Bilet 10 zł